آزمون آیلتس ( ielts )آموزشگاه زبان انگلیسی گاما

راهکارهای یادگیری واژگان آیلتس

آزمون آیلتس:

همینطور که میدانیم آیلتس یک آزمون مهارت سنجی زبان انگلیسی است و به گونه ای طراحی شده است تا میزان آمادگی شما را در چهار مهارت اصلی یعنی صحبت کردن, خواندن, نوشتن و مهارت شنیداری تعیین کند.

این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود. اخذ مدرک بین المللی و معتبر آیلتس میتواند راه گشای بسیار خوبی باشد برای کسانی  که قصد مهاجرت, کار یا تحصیل درخارج از کشور را دارند.

حدود ۱۴۰ کشور در جهان و بیش از ۹۰۰۰ موسسه  پذیرای این مدرک هستند. طراحی آیلتس توسط متخصصان زبان انگلیسی انجام شده و به شما کمک میکند تصویر بهتری از مهارت های زبانی خود به دست آورید.

با  توجه به نکات کلی که گفته شد بهتر است زبان آموزان عزیز سعی در بهبود سطح زبانی خود بکنند و و اقدامات اولیه را جهت آمادگی برای اخذ این آزمون انجام دهند.

گام های اولیه جهت آمادگی برای آزمون آیلتس:

۱- بالا بردن  دایره ی واژگان

۲- تقویت  مهارت نوشتن متن 

۳- تمرین کافی برای سلیس و روان صحبت کردن و همچنین تلفظ صحیح کلمات

۴- تلاش برای تقویت  مهارت شنیداری

۵- تقویت مهارت های خوانش و درک مطلب

 

واژگان انگلیسی :

با وجود اینکه در آزمون آیلتس مهارتی بنام مهارت واژه وجود ندارد, همه ی ما میدانیم تا زمانی که از دایره ی واژگان قوی, متعدد و وسیعی برخوردار نباشیم نه قادر به نوشتن و صحبت کردن قابل قبولی خواهیم بود و نه در بخش مهارت خواندن و شنیداری قادر به فهم و درک متون و فایل های صوتی خواهیم شد. بنابراین یادگیری و تقویت دایره ی لغات نقش بسیار حائز اهمیتی در موفقیت ما در آزمون خواهد داشت. هرچه تعداد کلمات بیشتر و تاثیرگذارتری بلد باشیم شانس بالاتری برای کسب نمره مورد نظرمان خواهیم داشت.

برای یادگیری واژگان انگلیسی راه های متعددی وجود دارد. انتخاب یک راه درست, منطقی و واقع بینانه تا حد قابل توجهی شما را برای رسیدن به هدف نزدیک میکند.

چرا از واژه ی واقع بینانه استفاده کردیم؟ تصور کنید یک فرد چینی قصد یادگیری لغات فارسی را دارد, بهترین راه بنظر شما چیست؟ فرهنگ دهخدا؟! قطعا نه! فرهنگ لغات همه ی واژگان موجود در یک زبان را به ما معرفی میکنند ولی آیا خود ما فارسی زبان ها از تمام کلمات موجود در فرهنگ لغت خود بطور روزانه و معمولی استفاده میکنیم؟ آیا شما تمام لغات فارسی را بلدید؟!

پس دیدیم که یکی از آسان ترین ولی غیر کاربردی ترین راه کارها, در دست گرفتن یک دیکشنری یا فرهنگ لغت و یا حتی یک لیست طولانی از کلمات مختلف و سعی  در حفظ همه ی کلمات است! پس چه راهی را انتخاب کنیم؟

 

راه کار های تقویت واژه:

یادمان باشد اولین و ضروری ترین گام برای یادگیری واژگان, تهیه ی یک دفترچه ی همراه است. بله درست است, همراه!

از این به بعد شما احتیاج دارید تمام کلمات جدید را در دفترچه ی خود مرتب یادداشت کرده و هر روز آنها را مطالعه کنید.

راهکار یک

یکی از روش هایی که از نظر بسیاری ازمدرسان زبان انگلیسی کاربردی و قابل قبول بوده است, یادگیری موضوعی کلمات است. به این معنی که ما سعی کنیم چندین واژه ی خوب و پرکاربرد را در مورد یک موضوع خاص یاد بگیریم و در مواقع لازم قادر به استفاده از آنها باشیم.

به عنوان مثال فرض کنید میخواهیم در مورد مهاجرت صحبت کنیم. با خود فکر کنید, من چه کلماتی در مورد این موضوع به انگلیسی میدانم و میتوانم بطور صحیح از آنها استفاده و همچنین تلفظ کنم؟

ابتدا همه ی آن کلمات را در دفترچه ی خود بنویسید. حالا زمان استفاده از دیکشنریست.

کلمه را بنویسید سپس در دیکشنری نقش دستوری کلمه را پیدا کنید؛ اسم, فعل, صفت, قید, حرف اضافه… حالا به مثال های خود دیکشنری نگاهی بیندازید. یکی از مثال ها را در دفتر خود یادداشت کنید؛ اگر دوست داشتید میتوانید خودتان هم مثالی بنویسید. حالا درک کلمه برایتان آسانتر نشد؟ درآخر به تلفظ صحیح کلمه گوش کنید. (البته به لهجه ی بریتانیایی)

به این مثال دقت کنید: یکی از کلماتی که معمولا با کلمه ی مهاجرت میشنویم کلمه ی غیرقانونی هست.

Illegal:   (adj) not allowed by law 

Example: It’s illegal to sell tobacco to someone under 16.

حالا شاید پیش خودتان فکر کنید: من کلمات زیادی درباره ی این موضوع نمیدانم! نگران نباشید برای این مسئله هم یک راه حل خوب وجود دارد.

وبسایت زیر را در اینترنت سرچ کنید و کلمه ی مورد نظرتان را تایپ کنید. حالا چندین کلمه ی مفید و کاربردی در مورد کلمه ی اول دارید. لطفا دقت کنید که این دیکشنری خاص, معنی کلمه را به شما نمیدهد یا خیلی مختصر توضیح میدهد. در واقع همانطور که توضیح دادیم درخواست ما از این دیکشنری چیز دیگریست. (آشنایی با کلماتی که معمولا همنشین هستند)

http://ozdic.com/

 

راهکار دو

یکی دیگر از روش های مفید برای یادگیری کلمات, آموختن یک کلمه همراه با خانواده ی آن کلمه است.

به مثال زیر دقت کنید:

Economy, economic, economical, economically, economics, economies, economist, economists, uneconomical.

پس از این بعه بعد سعی کنید وقتی کلمه ی جدیدی یاد میگیرید به دنبال یادگیری کلمات هم خانواده ی آن کلمه نیز باشید. پی دی افacademic-word-list زیر شامل تعداد زیادی از این گونه هم خانواده هاست.

 

راهکار سه

خواندن متون مختلف انگلیسی وآشنایی با معنی کلمه در متن, همیشه روش مورد تایید بسیاری از مشاوران و مدرسین زبان بوده است. هر چقدر بیشتر در معرض متن های انگلیسی قرار بگیرید, سود بیشتری خواهید برد. به علاوه آموختن لغات جدید بسیار آسانتر خواهد بود هنگامیکه شما نحوه ی استفاده از آنها را در یک نوشته ی واقعی میبینید.

شما میتوانید از کتاب هایی که برای تقویت مهارت ریدینگ از آنها استفاده میکنید, جهت آشنایی لغات نیز بهره بگیرید. البته در این مرحله نیز بکارگیری راهکارهای یک و دو نیز میتوانند به یادگیری و یادآوری کلمات جدید به شما کمک کنند. کتاب های مفید زیادی هستند که میتوانید از آنها هم در جهت تقویت مهارت ریدینگ استفاده کنید هم یادگیری لغات, عبارات و اصطلاحات جدید.

کتاب های پیشنهادی:  بطور کل کتاب داستان های کوتاه و کتاب هایی که شامل متن های مختلف انگلیسی در هر زمینه ای هستند گزینه های خوبی بشمار میروند. کتاب های زیر گزینه های مناسبی برای تقویت واژه هستند.

Select reading (series)

Illustrated everyday expression (1, 2)

 

راهکار چهار

از اینترنت جهت بهبود دانش زبانی خود بهره بگیرید. در مورد مسائل مورد علاقه ی خودتان متن بخوانید و به فایل های صوتی در مورد آنها گوش کنید. این روش از این جهت مفید است که به دلیل علاقه ی شخصی شما به یک موضوع خاص, شما مشتاق تر و البته  با دقت بیشتری متن و کلمات را مطالعه میکنید بنابراین طبیعیست که شانس یادگیری کلمات وعبارات آن موضوع  بالاتر خواهد بود. در این قسمت دو وبسایت مفید به شما معرفی شده است. شما میتوانید موضوعی که برایتان جالب تر است را پیدا کنید, در مورد آنها ویدیو ببینید و یا به فایل صوتی گوش کنید. شما همچنین میتوانید اپلیکیشن TED را نصب کنید و از سخنرانی ها و کلیپ های کوتاه در این برنامه جهت تقویت دانش زبانی خود استفاده کنید.

www.bbc.co.uk

www.ted.com

 

راهکار پنج

همه ی ما کلمات ساده و عمومی زبان انگلیسی را بلدیم. کلماتی مانند:

Good, bad, small, beautiful, big, like…

ولی آیا برای پیشرفت و تاثیرگذار بودن در آزمون آیلتس اینگونه واژگان کافی هستند؟!

شما نیاز دارید در دفترچه ای که از قبل تهیه کردید و بطور روزانه مطالعه میکنید, جلوی هر کدام از کلمات حداقل یک یا دو مترادف یادداشت کنید, در مورد آنها جمله و مثال ببینید و سعی کنید خوتان نیز با آنها جمله بسازید و آنها را تکرار کنید و حتی دربخش مهارت مکالمه و نوشتاری از آنها استفاده کنید تا به مرور زمان این کلمات وارد واژگان کاربردی شما بشوند. برای این منظور دیکشنری هایی بنام  Thesaurus وجود دارند که برای هر کلمه به شما چندین مترادف یا هم معنی میدهند. وبسایت زیر بهترین منبع برای پیدا کردن معادل کلمات است. 

 thesaurus.com 

0/5 (0 دیدگاه)
0/5 (0 دیدگاه)
برچسب ها

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن